Milyen márkájú laptopot vegyek?

Milyen márkájú laptopot vegyek?

Sokan kérdezitek… Milyen márkájú laptopot vegyek?
Én azt szoktam mondani, hogy elsősorban nem a márkát kell nézni, hanem azt, hogy a kiszemelt eszköz az adott márkán belül melyik kategóriába tartozik.
Ha 150e Ft-ig nézelődünk, akkor szerintem érdemesebb inkább megbízható helyről, valami jó állapotú, masszívabb, használt üzleti modellt választani.
Személy szerint a Dell (Latitude, XPS) és HP (Elitebook) üzleti gépeit preferálom. De a Lenovo (Thinkpad), ebbe a kategóriába sorolható modelljei sem rossz választások.
Ha komolyabb 3D-s teljesítmény a fontos és mindenképp laptopot szeretnénk, akkor a nagyobb teljesítményű hűtéssel rendelkező, sajnos a legtöbbször robosztusabb felépítésű számítógépek lesznek megelelőek.
Amire érdemes odafigyelni:
– A legtöbb gépnél kritikus pont a zsanér. A műanyag házas gépek sokszor áldozatául válnak a megszorult zsanérozás okozta törésnek. A magasabb árfekvésű modelleknél többnyire ez jobb minőségű.
Az átfordítható, érintő kijelzős gépeknél a nagyobb igénybevétel miatt gyakrabban sérülnek.
– A gép processzora a ma kapható gépek esetében általában nem cserélhető. A laptop kiválasztásánál ezt kiemelten fontos figyelembe venni!
– Memória (RAM): Jellemzően bővíthető, cserélhető alkatrész. Kivétel ez alól a kisebb, véknyabb gépek vagy 100e Ft alatti készülékek némelyike.
– Háttértár (Merevlemez, HDD, SSD…)
A legjobb az, ha egy SSD biztosítja a gyors működést és egy HDD az adatok tárolását. Viszont ez nem minden készülékben megoldható csatlakozóhelyek hiányában.
Az SSD egy memóriachipekből felépülő elektronikus tárolóeszköz, amely a gyárilag szerelt laptopoknál általában 120-500GB-os tárolókapacitás közt szokott jelen lenni. Ez elég is lehet, hisz egy alap windows ritkán foglal több helyet 50gb-nál. Az SSD átlagos adatelérési ideje 0.01-0.2ms, szemben a HDD 9-13ms-ával. Ez alapján is logikusabb választás az SSD a redszer futtatására.
– Lényeges lehet a megfelelő kijelzőméret, a kijelző típusának és felbontásának kiválasztása is. Például a fényes kijelző jó, mert kontrasztosabb képet ad, viszont ha kültérben használjuk, akkor gyakran zavaróan a tükörképünk látjuk a megjelenített kép mellett. A matt kijelzőknél ez nem okoz gondot.
TN vagy IPS kijelzőpanel? A TN panelek betekintési szöge rosszabb, többnyire szemből adnak jó képet. Az IPS kijelzőknél szélesebb ez a szög és a színei is szebbek általában, ellenben, ha nem tökéletesen sík, nem precízen illeszkedik a kijelző a burkolatába, akkor ez fekete, sötétebb képernyőnél bosszantó, világosabb foltokat eredményezhet.
A kijelző kiválasztásánál szempont lehet még, hogy érintő kijelzős legyen-e?
Én nem vagyok híve, mert sérülékenyebb és a javítása is költségesebb. Másrészt használat közben zavaró lehet a maszatos kép.
Remélem bizonyos fogalmakat sikerült tisztázni és segítségével hosszú távra jól választasz!
Ha pedig a régivel van gondod…
Biztosan Megjavítható!

Share this post